28.05.2021
Поділитися: 0
  • Facebook
4516

Вибір професії для школярів. Як допомогти дитині зробити правильний вибір?

Вибір професії для школярів. Як допомогти дитині зробити правильний вибір?

Багато батьків думають, що про вибір професії для дитини потрібно починати думати перед завершенням школи. Проте це зовсім не так –  дуже важливо визначитися з нею значно раніше. Адже від правильного вибору залежить все майбутнє життя дитини та її успішність. Саме тому необхідно ще з початкових класів шукати в учня таланти, зрозуміти його інтереси, дібрати хобі.

На перший погляд, може здатися, що на питання «Ким ти хочеш стати?» досить просто відповісти. Проте, як тільки дитина дізнається про тонкощі професії, спілкується з її представниками, її думка може докорінно змінитися. Завдання батьків у цьому випадку – приділити належну увагу доньці чи синові і допомогти їм розібратися з цим питанням.

выбор будущей профессии

Основні фактори вибору майбутньої професії

Проблема вибору професії рано чи пізно постає перед будь-яким школярем. Для того, щоб її вирішити, потрібно сильніше заглибитися в нюанси.

Якщо дитина має явний талант до математики, іноземних мов або ж вона неймовірний художник, спортсмен, який подає великі надії, то вибір очевидний. Проте набагато складніше тим, а їх все-таки більшість, хто не має таких талантів, яким можна присвятити життя. Їм варто ретельніше обдумати, ким хочеться стати в майбутньому.

Більшість дітей знає лише ті професії, які є популярними в конкретний проміжок часу, або ж ті, без яких взагалі не обійтися. Це лікарі, юристи, менеджери, будівельники й багато інших. Однак знання про них досить поверхові. Щоб зробити вибір, потрібно протягом довгого часу знайомитися з особливостями таких спеціальностей.

Помилки при виборі. Чому важливо дослухатися до дитини?

Бажаючи допомогти, батьки часто «тиснуть» на школяра. Звичайно ж, порада близьких ніколи не зашкодить, але не варто наполягати на тому, до чого у дітей немає інтересу. Дуже важливо, щоб дитина самостійно зробила усвідомлений вибір, адже саме їй займатися цим все життя. Часто трапляється так, що людина занадто сильно дослухається до порад, і лише через багато років розуміє, що помилилася і займатися бухгалтерією або проєктувати будинки не її.

ошибки при выборе профессии

Попри складний підлітковий період, у той час, коли проблема вибору професії постає особливо гостро, необхідно дослухатися до доньки чи сина. Слід обговорювати цю тему, ділитися досвідом, детально розпитувати дитину, що їй подобається і чому. Якщо школяреві подобається кілька професій, то чудовим рішенням буде надати йому можливість побувати на своїй «майбутній роботі». Для цього можна попросити про послугу друга-лікаря або сестру-менеджера розповісти про всі тонкощі професії.

Профорієнтація: чи варто проводити тест на вибір професії?

Тест на вибір професії може стати визначальним, а може бути зовсім даремним. З одного боку, вони допомагають звузити список і зрозуміти свої мотиви при виборі професії. Дитина намагається точніше визначитися з тим, що їй цікаво, і розуміє, наскільки ці пункти збігаються з тим, що у неї добре виходить.

Проте, багато хто, проходячи такий текст, відчуває розчарування, наприклад, коли дитина хотіла стати модельєром, а тест пропонує йому стати архітектором. Тому все-таки варто дослухатися не до тестів і порад, а до власних бажань і цілей.

Допомогти в цьому питанні можуть фахівці. Якщо у дитини немає тяги до чогось конкретного, але вона має успіхи з деяких предметів, то такий фахівець зможе підібрати для неї кілька професій. А дитина далі зможе сама вибрати з них ту, що найбільше їй сподобається. Адже часто трапляється так, що навіть дорослі не знають більшість професій і їхніх нюансів. А дитині важко самій розібратися, які саме обов’язки та навантаження у того чи іншого фахівця.

профориентация для детей

Розвивайте таланти з раннього дитинства

Основна допомога від батьків при виборі професії – вклад у дитину протягом усього її життя. Немає нічого кращого, ніж всіляко розвивати дітей, давати їм можливість пробувати себе в різних напрямках, забезпечувати їм корисне дозвілля. Тільки відкриваючи для себе нове, людина може зрозуміти, що саме їй подобається. Не можна відкрити в собі талант до легкої атлетики, якщо все життя ходити в музичну школу. Тому всебічний, якісний розвиток –  запорука успішного майбутнього будь-якої дитини.

До того ж батьки можуть морально допомогти дитині безпосередньо під час вибору професії. Підлітку буде легше, якщо він зрозуміє, що всі колись проходили цей життєвий етап. Тому доречним буде задля підтримки поділитися своїм досвідом – розповісти, як вибирали професію самі.

Також не потрібно тиснути на школяра. На нього і так покладається велика відповідальність – усі чекають від нього дуже важливого рішення, яке досить важко прийняти. Краще, якщо дорослі транслюватимуть впевненість. Важливо донести до дитини, що який би вибір вона не зробила, завжди можна його змінити упродовж життя. Це дасть їй можливість трохи розслабитися і прийняти рішення в уже за більш спокійних обставин.