16.10.2020
Поділитися: 1
  • Facebook
11466

7 причин, щоб читати казки дітям

Про те, яку роль відіграють казки в житті дитини, говориться давно і багато, але зовсім не всі дорослі усвідомлюють їх важливість. У деяких західних країнах батьки не бачать сенсу читати казки дітям до п’яти років, тому що малюки ще не здатні зрозуміти їх суть і головні ідеї. «Казка – неправда, та в ній натяк» – поширене прислів’я, яке закликає бачити в кожному дитячому творі урок на майбутнє. Дитячі книги мають не тільки розважальне, а й пізнавальне значення, виконують освітні та виховні функції.

навіщо читати казки маленьким дітям

Чому так важливо читати казки дітям?

Казки у простій формі вчать дитину спілкуванню, побудові міцних людських взаємин. На думку багатьох вчених і філософів, що більше дітям у дитинстві читають казок, то краще для них. Казки – це перший провідник для дітей у багатогранний і повний несподіванок світ.

  • Казки вчать дітей адаптуватися до різних обставин. Навіть у дорослому віці ми часто звертаємося до світу казкових героїв і вчимося чомусь новому. Казки дають можливість зрозуміти життя у всіх його проявах і навчитися приймати рішення у скрутних ситуаціях. Щоб дати дитині уроки моралі й моральності, прищепити потрібні цінності, як інструмент можна використовувати казки. У кожній з них дитина зможе знайти необхідну інформацію, яка допоможе їй сформувати правильні життєві орієнтири.
  • Казки вчать контролювати емоції. Крізь призму фантастики читачам розповідають про реальні життєві проблеми, де добро перемагає зло. У безпечних умовах дітям потрібно зрозуміти, що від невдач ніхто не застрахований. Емоційну стабільність, терпіння, стійкість до стресів і силу волі необхідно тренувати. Звичайно, бажання батьків захищати своїх дітей від будь-яких загроз цілком природне, але надмірна опіка може привести до того, що в дорослому віці дитина не зможе самостійно розв'язувати свої проблеми і буде прагнути покласти відповідальність на інших людей.
  • Навчання грамотності та культури. Казки – не тільки відображення дійсності в образах вигаданих персонажів, а й можливість навчитися розуміти алегорії, делікатно формулювати свою точку зору.
  • Казки вчать дитину розуміти структуру оповіді – визначати час і місце дії, героїв твору і їх значення в загальній сюжетній канві, розуміти складові частини сюжетної композиції. Крім того, казки вчать бачити різницю між художнім і публіцистичним, науковим і офіційно-діловим літературними стилями. Розуміючи принципи побудови розповіді, дитина може самостійно аналізувати зміст усіх прочитаних творів.
  • Розвиток фантазії та уяви. Знання має обмежену природу, а фантазія дає людині свободу мислення. Можна уявити найнеймовірніші речі й події, створити неповторні образи. Відсутність фантазії робить мислення дитини стандартним, позбавленим креативу і яскравості. Без розвиненої фантазії і багатої уяви у людини не може бути оригінальних ідей, які стануть у пригоді в майбутньому для досягнення успіхів в обраній діяльності.
  • Розвиток навичок аналітичного і критичного мислення. Батькам важливо не тільки сказати дитині, що таке добре, а що таке погано, а й пояснити, чому той чи інший персонаж не може стати зразком гідної поведінки. На прикладі казок це зробити найпростіше.
  • Казки вчать міркувати. Обговорення прочитаного спільно з дитиною вчить її висловлювати власні думки і чітко формулювати думку про головних героїв і сюжет твору. Так казки збільшують словниковий запас дитини і покращують її навички розмовного мовлення.

вибираємо казки для дитини за віком

Необхідно враховувати вікові особливості дітей

Немає сенсу читати дітям в 2-3 роки казки, які відповідно до свого рівня розвитку вони не зможуть зрозуміти. Дітям до року краще читати невеликі твори, які будуть виробляти асоціації і допомагати малюкам пізнавати предметний світ. До двох-трьох років дітей можна познайомити з такими казками, як «Ріпка» і «Колобок». З трьох-чотирьох років діти чудово сприймають казки «Гуси-Лебеді», «Маша і Ведмідь», «Червона шапочка». З п’яти років діти можуть зрозуміти складніші сюжети з незвичайними персонажами, наприклад, «Попелюшка», «Лускунчик». Батькам при виборі творів слід керуватися своєю логікою, а також смаками самих малюків. Тому потрібно питати їх про те, чи сподобалася їм казка, і про те, яка вона – цікава чи нудна, страшна або весела, захоплива чи передбачувана. Так ви виберете дійсно цікаві твори, які точно не залишать дітей байдужими.