04.11.2020
Поділитися: 0
  • Facebook
11653

Основи навчання читання дітей

Батьки прагнуть якомога раніше навчити свою дитину читати, писати, рахувати. Та багато хто дуже поспішає – адже хочеться пишатися здібним сином або дочкою, які з легкістю додають два і два або вміють читати в 4 роки. Здається, що намагатися розвивати дітей у всіх напрямках з раннього віку – правильне рішення. Майбутній школяр до 7 років має вміти дуже багато, причому з часом вимоги тільки ростуть. Тому в той момент, коли дитина вже готова вчитися, важливо займатися з нею повною мірою.

Необхідно розвивати пам’ять, уважність, логічне мислення, творчі здібності, а також такі навички, як читання й письмо. Це закладе основу для майбутнього навчання в школі. Водночас дуже важливо не перестаратися і не квапити дошкільника. Перш ніж почати вчити дитину читати, слід розібратися в її здібностях і вивчити технології навчання читання.

коли вчити дитину читати

Ознаки готовності вчитися читати

Перш ніж почати вчити дитину читати, варто з’ясувати рівень її готовності до цього. Є загальноприйняті ознаки, які свідчать про те, що пора займатися підготовкою до школи:

  • Вік. Досвідчені педагоги і психологи рекомендують починати навчання читання не раніше 5-6 років. Вважається, що саме в цьому віці діти вже готові перейти від гри до більш усвідомленого й складного навчання, у них з’являється посидючість, тяга до нових знань, розуміння того, що від них вимагається.
  • Мовлення. Щоб почати навчати осмислено читати, потрібно переконатися в тому, що у дитини немає проблем з усним мовленням. Вона має зв’язно і зрозуміло говорити, вміти висловлювати свої думки, прагнути збагачувати словниковий запас, розуміти мовлення дорослих, говорити складними реченнями, вміти переказувати.
  • Орієнтація в часі та просторі. Дитина має розуміти скільки минуло часу, вміти орієнтуватися в приміщеннях і на вулиці.
  • Вимова. Дуже важливо, щоб малюк вмів добре вимовляти звуки і чітко проговорювати слова.
  • Психологічна готовність. Крім фізичних і розумових ознак готовності навчатися читання, варто зрозуміти, чи хоче цього сама дитина. Батьки різними способами можуть посилити бажання малюка вивчити букви і звуки. Важливо зацікавити дітей і з самого початку зробити заняття цікавими.

методики навчання читання

Які методики та технології навчання читання краще

Методики навчання читання можуть бути різними. У батьків є можливість вибрати ту, яка найкраще підійде для їхніх дітей. Незалежно від обраної методики, слід звернути увагу на її основу. Головною ознакою того, що методика спрацює, є послідовність – навчати необхідно від простого до складного.

Навчання читання вважається тривалим і нелегким процесом для учня. Від нього вимагається усвідомленість і відповідальність, а також старанна робота протягом довгого часу. Для початку необхідно навчитися правильно вимовляти звуки, вивчити букви та навчитися їх писати друкованим шрифтом. Другий етап передбачає вироблення вміння складати букви в склади. Після читання складів можна переходити до складання з них слів, а зі слів  –  речень.

Класичною технологією навчання читання вважається звуко-буквена методика, описана в букварях. Вона дозволяє познайомити дітей із зображенням букв, а потім вимовою звуків, які вони позначають. Часто в учня можуть виникнути складності через нерозуміння різниці між звуком і буквою. Тобто на пояснення і розуміння, чому буква «еф» вимовляється як «ф», може

піти досить багато часу. У цей момент важливо не квапити дошкільника і дати йому достатньо часу запам’ятати і зрозуміти інформацію. Потім, за цією методикою, він вчиться складати кілька звуків в одне ціле, тобто в склади. І тільки після того, як цей етап пройдено і закріплено, можна переходити до читання словами.

Сьогодні існує безліч сучасних технік, які допомагають навчити малюка читати в ранньому віці. При виборі однієї з них потрібно спиратися на здібності дітей, рівень їх підготовки, а також звернути увагу, як саме будуються заняття. Проте найголовніше –  почати навчання з приємного. До того, як розпочати навчання, потрібно зацікавити дитину.

Варто розповісти, що, коли вона навчиться читати, її чекає прекрасний і захопливий світ літератури. З’явиться можливість дізнатися багато нового й цікавого з будь-якої сфери, яку малюк захоче вивчати. Необхідно налаштувати дитину на тривалий час проведення часу за книгою, допомогти їй заглибитися в процес, скласти розклад занять, щоб вони проходили в максимально продуктивно для учня. Не менш важливо прагнути робити заняття цікавими й ненудними.

Уміння читати – важлива навичка при підготовці до школи. Дошкільник, який вміє читати, буде впевненіше себе почувати в першому класі. Він не буде відставати від підготовлених учнів, зможе швидше засвоїти шкільну програму, буде менше втомлюватися від навчального навантаження.

вчимо дітей читати усвідомлено

Навчання дитини усвідомленого читання

Тільки після того, як дитина вже вивчила літери, навчилася правильно вимовляти звуки, складати слова зі складів, читати реченнями, варто переходити до навчання усвідомленого читання. Що воно передбачає?

Дуже важливо, щоб дитина читала не як робот, а намагалася вловити зміст конкретних слів і цілих речень. А після прочитання сторінки, абзацу, глави могла переказати основну думку. Головна мета – навчити дітей розуміти текст, вловлювати деталі, аналізувати прочитане, переказувати.

При такому підході спочатку закладаються навички, які стануть фундаментом навчання з усіх предметів надалі. Крім того, вдумливе читання дозволяє розвивати уяву, фантазію, вміння генерувати нові ідеї на основі прочитаного твору. Дитина, яка читає усвідомлено, навчиться зіставляти себе з героями книг, робити висновки, порівнювати сучасність і минуле. Також усвідомлене і вдумливе читання впливає на поліпшення усного мовлення. Розуміючи зміст прочитаного, учні можуть збагатити свій словниковий запас, вивчити слова іноземного походження, запам’ятати значення нових для них слів, а надалі розвинути й письмове мовлення.

як швидко навчити дітей читати

Експрес-методи навчання читання

Батьки прекрасно розуміють, що першокласнику, який вже читає, буде набагато легше засвоювати шкільну програму, а тому намагаються навчити свою дитину грамоти якомога швидше. Нерідко вони вибирають так звані експрес-методики навчання читання, які обіцяють виробити високий рівень навичок роботи з текстом за короткий час. Проте у таких програм є свої мінуси.

Навчання читання передбачає системний підхід. Дуже важливо організувати процес занять так, щоб учень не тільки освоював новий матеріал, а й встигав закріплювати вже отримані знання. Однак експрес-методи націлені на швидке отримання результату, а не на якісне поліпшення навичок малюка. Через це у нього утворюються прогалини в знаннях, заповнити які буде непросто. Тому краще вибирати такі програми навчання грамоті, які поетапно розвивають навички дитини, надаючи їй час для закріплення матеріалу.

Чудовим прикладом є методика навчання читання від академії розвитку інтелекту дітей SMARTUM. Цей курс розрахований як на дошкільнят, так і на дітей молодшого шкільного віку. Програма дозволяє їм послідовно закріпити всі етапи навчання грамоті: звуковий,

буквений, складовий, послівний. Володіючи таким запасом знань, діти без зусиль зможуть навчитися швидко і вдумливо знайомитися з текстом, що зробить навчання в школі набагато простішим.